Všichni se rodíme jako cvoci. Některým to zůstane. (S. Becket: Čekání na Godota)
Nespřátelím, nehlásnu a reklamy napsané jinde než TADY bez milosti mažu!!!
Odpovídám, pokud je kam a na co.

Bydlení a rozvrh hodin

28. října 2014 v 20:14 | Charlie |  Průvodce UPa
Když jsem začátkem října nastupovala na pardubickou univerzitu, sama jsem hledala informace, které by mi mohly ve studiu pomoct. Hlavně to byly facebookové skupiny a pak taky Davidův blog. Přesto, že jsem z FEIky a ne z Dopravky, spousta informací je společné. Snad tyhle informace budou pro budoucí prváky užitečné.Tou první bude nejspíš otázka bydlení. Kolej nebo privát? Protože jsem loni měla možnost rok strávit na koleji, znám pro a proti. Loni jsem byla v pražských Dejvicích, které byly opravdu klidné a na učení ideální. Cenově se pohyboval pokoj v buňce po dvou okolo 3 500. Co mi celkem vadilo, byly ty starší paní, které kolej hlídaly. Nedá se říct, že by byly nějaké vlezlé nebo nějak nepříjemné, když třeba přijdete později. Hlavně teda jedna, která vám vyprávěla příběhy z jejího života, vás to nebavilo, ale moc se nedalo nějak slušně jí to naznačit, protože vás sotva pustila ke slovu.

Neříkám, že to bylo právě z tohoto důvodu, ale letos v Pardubicích jsem hledala spíše privát. Pokud se hlásíte na UPa, počítejte s tím, že výsledky přijetí se dozvíte později. Takže musíte vzít v potaz i preference bydlení. Většinou na koleji už v tu dobu nebývá místo. Kdo by čekal, že privát vyjde dráž, tak se plete. Já jsem hledala na espolubydlení a našla jsem za 2 200 pět minut od mojí fakulty. Domek, dvě poschodí, ale jedenáct lidí. V pokoje jsme po dvou, což vychází stejně jako kolej. Ale určitě najdete i něco přijatelné cenově s míň lidma.


Druhá otázka se týká rozvrhu. Na vysoké si ho každý vytváří sám. Jsou celkem tři typy předmětů A - povinné (ty musíte splnit), B - povinně volitelné (vyberete si ze 2-3 předmětů jeden, pokud se stane, že se vám ho nepodaří splnit, můžete ho vyměnit za jiný) a C - volitelné (většinou za 1 kredit, jen jazyky se pohybují okolo 2-3). Podle studijního plánu, o němž dostanete bližší informace u zápisu, si do indexu zapíšete příslušné předměty a totéž později i do elektronické podoby ve STAGu.

Je na vás, jestli budete chtít ve škole strávit 5 dní a každý den mít volnější, nebo 3 dny, ale být tam od rána do večera. S tím taky souvisí to, jak daleko to budete mít do školy. Já jsem si "narozvrhovala" první variantu. Jsem na bytě za který stejně musím platit, takže ho chci využít. O jednotlivých předmětech se asi rozepíšu až příště.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Em Age Em Age | Web | 31. prosince 2014 v 12:00 | Reagovat

Na VŠ jsem nešla, a tak tento článek pro mě není tolik informativní, ale i tak byl zajímavý. Zděsila jsem se u tvého popisu kolejí. Jsem hodně soukromnická ( :D ) a nevydržela bych na koleji s někým jiným. Proto bych se hlásila na VŠ, co by byla v dojezdové vzdálenosti od mého bydliště, naštěstí je to např.: Brno, takže když se rozhodnu někdy jít na školu ještě, tak jedině do Brníčka. :D

2 Charlie Charlie | Web | 1. ledna 2015 v 16:46 | Reagovat

[1]: Ono není kolej jako kolej. Jak jsem po několika návštěvách zjistila, tak právě pardubické koleje moc hlídané nejsou. Přes vrátnici projde spoustu lidí a vrátná se neptá za kým jdou. Jen když potřebují studenti vyprat nebo půjčit nějaký elektrický spotřebič. V blocích A, B, C je vždycky jeden pokoj na patře, který má vlastní sociálku. Uklízečky uklízí jen na společných chodbách (ne i v buňce jako tomu bylo na Dejvické). Bydlení na koleji (nebo i na privátě) je lepší v tom, že se osamostatníš od rodiny a začneš žít podle svého.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama