Všichni se rodíme jako cvoci. Některým to zůstane. (S. Becket: Čekání na Godota)
Nespřátelím, nehlásnu a reklamy napsané jinde než TADY bez milosti mažu!!!
Odpovídám, pokud je kam a na co.

J. Jonasson: Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel

2. ledna 2014 v 2:28 | Charlie |  Knihy v mých myšlenkách
"Je tak, jak je, a bude tak, jak bude."Autor: Jonas Jonasson, web
Originální název: Hundraåringen som klev ut genom fönstret och försvann
Nakladatelství: Panteon, 2012
Počet stran: 398 stran
Formát: pevná s přebalem

Anotace (ze zadní strany knihy):
Allan Karlsson má narozeniny. Je mu sto let. Vlastně důvod k oslavě. Starosta i místní tisk se připravují na velkolepou oslavu, stoletý stařík má však docela jiné plány; jednoduše zmizí - a brzy je celé Švédsko kvůli jeho útěku vzhůru nohama. Jenže s podobnými věcmi už má Allan zkušenosti - v mládí koneckonců uváděl do zmatku celý svět.
Jonas Jonasson ve svém románu vypráví o jednom veselém útěku ataké o šíleném životním příběhu svéhlavého muže, který se sice nikdy nezajímal o politiku, ale přesto byl vždycky nějak zapleten do velkých historických událostí 20. století.

1. Proč jsem si vybrala právě tuto knihu?
Možná proto, že o ni mluvilo spoustu lidí, má zajímavý název a nebo proto, že jsem chtěla vědět, co všechno se dá stihout ve sto letech.
2. Definujte knihu až dvěma slovy (přídavným nebo podstatným)
dechberoucí příběh
3. Definujte knihu jedním slovem (slovesem nebo citoslovcem)
cestování
4. S jakou postavou bych se ztotožnila, případně kým bych chtěla nebo naopak nechtěla být.
Asi nikoho nepřekvapím, když řeknu, že bych chtěla být Alanem. Stejně tako bych nechtěla být těmi, co se mu postaví do cesty.
5. Pokuste se v každém příběhu něco vyšvihnout, ať už je třeba i opravdu velmi špatný, najděte v něm alespoň jedno pozitivum.
Přestože mám po dočtení pocit, že bych se nezlobila, kdyby kniha pokračovala, tak bylo pro mě docela těžké najít jedno pozitivum. Došla jsem k závěru, že oním jedním pozitivem je samotný Alan. Jeho schopnost proplouvat životem a přitom se nenechat vtáhnout do politických řečí.
6. A naopak najděte jedno negativum, ale pouze jedno, cílem je uvědomit si, co Vám na knize vadilo nejvíce, nemusí to být jen chyba v knize (spisovatelce), ale i třeba chování postav.
Kruci, negativum je mnohem těžší. Možná ty pasáže z komunistických let. Ale jen ty první setkání. Když přišel Herbert, bavilo mě to.

Hodnocení: 95%

Při procházení rozepsaných článků jsem narazila na tento. Je mi záhadou, proč jsem ho nezveřejnila, když jsem psala i recenzi.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama